Az előadás után Somogyi Anna társulatvezető-rendezővel beszélgettem, akit arról kérdeztem hogy miért pont Csongor és Tünde. Azt a választ kaptam hogy azért, mert ez a mű egy nagyszerű kiindulópont valami teljesen új és egyedi megalkotásához. Csodás alap egy rendező számára a legkreatívabb ötleteinek megmutatására. Elmondhatom hogy ez a színdarab teljes ideje alatt meg is valósult. Végig érződött a társulat alaptétele, az összművészet, mivel ebben a darabban is különféle művészeti ágak keveredtek, majd egy nagy harmóniát alkotva kapcsolódtak össze a színpadon. Ezek a különböző művészeti elemek mind hozzájárultak ahhoz, hogy a néző teljesen elfeledje 145 percre a valóságot és egyedül csak Csongor és Tünde egymásra találására koncentráljon. Ennek a földöntúli világnak a megvalósulását segíti a remek színészi játék, az élő zene, a tánc és a klasszikus díszlet. Ugyanakkor a művészetek ötvözése nemcsak egy álombeli hangulatot kölcsönzött a darabnak, hanem követhetőbbé tette a történet fonalát, a humoros szöveg pedig érthetőbbé formálta Vörösmarty különleges írói nyelvét.
A GlobART Csongor és Tündéjében végig észlelhető a kettősség: jó és a gonosz, a halandó és a hallhatatlan, az egyszerűség és a felsőbb társadalmi réteg. Stílusában pedig néha humoros, máskor komoly, klasszikus de modern, könnyen befogadható de elgondolkodtató.
Mialatt a rendezővel a GlobART hátteréről beszélgettem kiderült hogy csupán 2013-ban alakultak, tehát relatíve egy fiatal csapatról van szó, ahol a kezdeti mag egy baráti társaság volt. Idővel ez persze formálódott, jöttek-mentek az emberek, pillanatnyilag pedig körülbelül 25 tagot számolnak. Somogyi Anna elmondta, hogy ezek az emberek jelenleg nem ebből élnek meg, hanem mind szerelemből játszanak.
A Csongor és Tünde következő előadására sajnos várnunk kell 2017-ig, de már vasárnap (október 9-én) újra a színpadon láthatjuk a GlobART-ot a Dupla Szaltó összművészeti esten, a Fészek Művészklubban, amiben Somogyi Anna nagyapjának, Horgas Bélának verseit dolgozzák fel a társulat gondolataival kiegészítve. Nyomokban szintén felbukkannak majd meseelemek, de inkább a szerelmi versek kapják a központi szerepet. Másik este, más darab, de a társulat ugyanaz. Összművészet.
A Dupla szaltó trailer-ét itt lehet megtekinteni.
szerző: Rőhringer Dia
Fotók: Edőcs Katalin