A bejelentés viszont még a lap újságíróit is váratlanul érte, hisz mint írták a Facebook oldalukon a közvélemény hamarabb tudott a kirúgásukról, mint ők maguk.
A hivatalos indoklás szerint az osztrák tulajdonban lévő lapot veszteségessége miatt kell átalakítani, de a Népszabi szerkesztősége szerint még napokkal a hír előtt is pozitív volt a vezetőség felől a kommunikáció. Példaként hozták, hogy a menedzsment még pár napja pizzával ünnepelte volna a szerkesztőség mostanában zajlott új irodába költözését. A hirtelen döntés miatt tehát inkább azt sejtik, hogy a Fidesz érdekeltségébe tartozó valamelyik cég vehette meg a Mediaworks-öt (a Népszabadság mellett itt van a Nemzeti Sport, a Világgazdaság és több megyei lap is), és az új tulaj ellentétes politikai nézetei miatt inkább megszüntetné a Népszabit.
Ezt a nézetét az ellenzéki pártok is osztják, akik mind a kormányt látják valamilyen formában a felfüggesztés mögött. Az MSZP szerint "Orbán Viktor a Fidesz kicsinyes, de minden korábbinál agresszívebb politikai bosszújának áldozatai ők", a Jobbik véleménye az, hogy "Orbán Viktor gátlástalan megalomániájának újabb példája a Népszabadság totális ellehetetlenítése." és az LMP is hasonlóan gondolkozik: "„Ki kell nevetni azt a szánalmas kormányt, amelyik egykor lelkesen küzdött a kommunisták ellen, most pedig Putyin módszerével szántja be az ellenzéki sajtót."
A kormányzópárt volt az utolsó aki reagált a hírre, először a Fidesz alelnöke válaszolta azt egy sajtótájékoztatón feltett kérdésre, hogy "Szerintem már épp itt volt az ideje, hogy bezárjon a Népszabadság váratlanul, nekem ez a szerény véleményem.", majd megérkezett a hivatalos álláspontja is a pártnak, melyben azt írják, hogy nem politikai, hanem ésszerű gazdasági döntésnek tekintik az ügyet.
A szabad sajtó védelmében tüntetés is szerveződött a Parlament elé.